The stainless steel pneumatic vane motors M2501-5500-KSL is compact in design, light in weight, have Keyed shaft shaft spindle It is suitable for building using handheld machines or any industrial equipment. This non-reversible air motor delivers a maximum power of 250 W (0.34 hp), with a maximum torque of 19,8 Nm (1.7 ft.lbs) and 5500 rpm free speed
Warning
Technical Specifications
Speed
Max free speed range
5500 rpm
Air information
Air consumption at load
11 cfm
Air flow max power
11 cfm
Air inlet thread size (in)
1/8
Air inlet thread type
BSP
Max dynamic air working pressure
90 psi
Torque
Minimum starting torque
1.7 ft.lbf
Stall torque
1.8 ft.lbf
Torque at max power
0.9 ft.lbf
Design & Functions
Back Head Coaxial
No
Front nut threaded
Yes
Main Material type
Stainless steel
Motor Lubrication free
Yes
Rotation drive
Clockwise
Shaft loading code
b
Spindle type
Keyed shaft
Starting system
None
Power
Max output power
0.34 hp
Size & Weight
Output Spindle size
0.39 in